نحوه استفاده از اتوکلاو

نحوه اتصال اتوکلاو به برق شهری

بعد از مطمئن شدن از برق شهر سیم دوشاخه دستگاه را به پریز وصل کنید. اتوکلاو با برق 220 ولت و فرکانس 50 هرتز کار می کند و نوسانات بر 180 تا 220 ولت هیچ مشکلی در کارکرد اتوکلاو ایجاد نخواهد کرد . اگر تغییرات ولتاژ بیش از حد فوق باشد باید حتماً از یک ترانسفورماتور مناسب استفاده کنید. باید دقت نمایید که در سیم کشی مربوط به دستگاه حداقل از سیم الکتریکی به قطر 2 میلی متر استفاده گردد.

نحوه باز و بسته کردن درب اتوکلاو

1- برای باز و بسته کردن اتوکلاو ابتدا 3 عدد برای اتوکلاو 10 لیتری ، 5 عدد برای اتوکلاو 25 لیتری و 7 عدد برای اتوکلاو 50 و 75 لیتری فلکه متحرک را باز کنید سپس فلکه ثابت با پولک قرمز رنگ را به اندازه ای باز کنید تا درب بالا آمده و به اندازه 1/5 تا 2 سانتیمتر از دهنه اتوکلاو فاصله بگیرد.

2- برای بستن درب اتوکلاو ابتدا فلکه ثابت با پولک قرمز رنگ (لولا) را ببندید تا اندازه ای که بر روی دهنه اتوکلاو بنشیند سپس بقیه فلکه ها را جا بزنید و ببندید.

نحوه آبگیری اتوکلاو

ابتدا درب دستگاه را باز کنیید سینی دستگاه را بیرون آورده و سپس تا لبه پلیت max درون دستگاه آب بریزید بعد سینی را درون دستگاه قرار داده و وسایل را درون اتوکلاو بگذارید و سپس درب دستگاه را ببندید . اگر دستگاه به اندازه کافی آب نداشته باشد بر روی صفحه نمایشگر error-1 دیده می شود و LED مربوط به آب WATER خاموش می باشد. در صورتی که آب کافی باشد LED مربوط به آب WATER روشن خواهد بود.

نحوه به کار گیری اتوکلاو

در این زمان اتوکلاو به اندازه کافی آبگیری شده و شما می توانید مثل توضیحات ذیل مدت زمان استریل را تنظیم کرده و استفاده کنید. (قابل ذکر است که برنامه های تنظیم شده بر روی اتوکلاو و جواب کار شما را می دهد) ابتدا کلید ON/OFF را ON کنید . در این حالت چون دستگاه به اندازه کافی آبگیری شده LED مربوط به آب روشن شده و بر روی صفحه نمایشگر ، دمای داخلی دستگاه نمایان می شود . در این وضعیت برنامه های تنظیم شده بر روی برد الکترونیکی دستگاه ادامه مراحل را به صورد خودکار انجام می دهد. فقط کلید Start را فشار دهید تا دستگاه شروع به کار نماید.

در صورتی که نیاز به تغییر زمان استریل داشتید به صورت زیر عمل نمایید :

ابتدا کلید POWER را در حالت روشن قرار دهید ، کلید، SET را بزنید تا صفحه نمایشگر به صورت 15:00 درآید . با زدن یکبار دیگر کلید SET دقیقه را می توانید با کلید های UP/DOWN تنظیم نمایید . پس از تنظیم تایم مورد نظر کلید SET را 3 بار فشار می دهیم تا نمایشگر به حالت دما بازگردد و آماده START شود و مدت تایم در حافظه ذخیره گردد. بعد از تنظیم برنامه های مورد نظر کلید START را فشار دهید ابتدا نمایشگر به صورت —- در می آید و سپس المنت دستگاه شروع به کار می نماید، در حال روشن بودن اتوکلاو چراغهای HEATER و WATER روشن و با رسیدن دمای دستگاه به 121/5 درجه سانتی گراد چراغ گرمکن HEATER خاموش شده و چراغ STERILL ST روشن شده و تایم استریل به صورت معکوس شروع به کار می نماید.

اگر نیاز به دیدن مدت زمان استریل باشد ، کلید TIME / DOOR را فشار دهید تا مدت زمان باقی مانده از استریل را به شما نشان دهد و بعد از 15 ثانیه خود به خود به حال اول بر می گردد و مقدار دمای اتوکلاو را نشان می دهد. با پایان یافتن زمان استریل LED گرمکن خاموش شده و بر روی صفحه نمایشگر همراه با شنیده شدن بوق منقطع جمله ENDOFSTERILE دیده می شود و چراغ STERILE END روشن می شود . در این حالت کلید POWER را خاموش کنید. شیر تخلیه بخار روی درب را باز نمایید تا بخار کاملاً تخلیه شود و درجه فشار روی درب به صفر برسد . سپس اقدام به باز کردن درب اتوکلاو نمایید.

Leave A Comment