تجهیزات آزمایشگاه بتن

تجهیزات آزمایشگاه بتن

با افزایش نیاز های امروزی و کاربرد بیش از حد بتن در صنایع ساخت و ساز ، به مرور زمان معلوم شد که این بتن دارای دسته بندی های مختلف و کاربرد های بیشتر است. حال برای اینکه در ساخت و ساز به بتن هایی از سری میزان مقامت های مختلفی دست یابیم ، اقدام به ترکیب آن با مواد مختلف و همچنین و طریقه مصرف های متفاومت می کنیم. اما نیاز است بدانیم تا چرا اصلااقدام به تهیه تجهیزات آزمایشگاه بتن می کنند. خب همانطور که دیده می شود مصرف بتن برای صنایع زیادی خریداری می شود و هر کدام نیاز خاص و متقاومت از آن را انتظار می روند تا برطرف کند. اما بایستی تمام این موارد را در نظر داشت که بتن در کجا و با چه میزان نیرویی سر و کار خواهد دشات تا نسبت به آن سنجش های مربوطه نیز انجام شود. تمام پرسوه ای تولید ، حمل نقل و مصرف و به عمل آمدن بتن مورد نظر در این تجهیزات آزمایشگاه بتن سنجیده می شود. ارزیابی و سنجش مقاومت بتن در سه شرایط مختلف انجام می شود که حالت خمیری ، سخت شدن بعد خمیری و سخت شدن ثانویه و بعد از سخت شدن اولیه که بسیار مهم بمشار می آیند.

هوای درون مخلوط و ترکیب خمیری بتن ، سنجش میزان دما و وزن بتن خمیری تازه ، مقاومت های فشاری و ارتجاعی در بتن سفت شده ، میزان تحمل نیر و فشار و تحمل در انواع فرسایش ، نتایج بعد از انجام عملیات هایی چون مغزه گیری و کرگیری نیز از موارد بسیار مهمی هستند که توسط تجهیزات آزمایشگاه بتن ارزیابی و سجیده می شوند. در ادامه این مقاله به طور جامع به تعدادی از این دستگاه ها و تجهیزات خوایم پرداخت تا با خود آن ها و کاربردشان بیشتر آشنا شویم. با ما همراه باشید.

آشنایی با انواع تجهیزات آزمایشگاه بتن

دستگاه های زیادی در خصوص ارزیابی و تجهیزات آزمایشاه بتن ساخته شده و کاربرد دارند. از همین جهت آشنا شدن با تعدادی از آن ها باعث می شود تا دید کاملا تری نسبت به انواع دستگاه ها در حین استعلام و یا خرید آن ها داشته باشید. در قسمت بعدی به هر دستگاه به طور کامل و جامعی پرداخته ایم.

چکش اشمیت در تجهیزات آزمایشگاه بتن : این چکش کاربرد این را دارد که به وسیله مقداری از بتن و مناطق مختلف آن ، میزان مقاومت و خاصیت الاستیکی آن را بسنجند. وظیفه آن محاسبه نیرو برگشتی از سمت بتن بعد از وارد کردن ضربه و رخ دادن است. این نوع از ابزار در دسته تست و آزمون های غیر مخرب بتن قرار دارد و فقط توسط قسمتی فلز آن و خاصیت الاستیسه که در بتن قرار دارد سر و کار دارد.

اسلامپ بتن در تجهیزات آزمایشگاه بتن: این وسیله آزمایشی ، وظیفه این را دارد تا میزان روانی بتن در حالت مایع و غلیظ را نسبت به میزان آب موجود در آن ترکیب بسنجد که به صورت کاملا آنالوگ انجام می شود. این وسیله در سدد محاسبه میزان مقاومت در برابر جدا شدگی پخش شدگی و یا انسجام است که به وسیله مخروط ( قیف ) سر و ته بر روی سینی مخصوص گذاشته یمش ود و اقدام به پر کردن داخل آن با بتن مورد نظر می شود این کار در سه مرحله و هر بار با 25 بار ضربه به آن جهت فشرده شدن خمیر مربوطه انجام می شود. بعد اتز رها سازی قیف و جدا کردن آن از بالا پس از گذشت تایم معینی ، مقداری از خمیر وا رفته و در ارتفاع که اندازه گیری شده بود تغییر می کند. این میزان تغییرات را همان اسلامپ و یا میزان روانی ماده و خمر بتن می نامند.

شرکت ما ، یعنی شرکت صبا سنجش ، از معدود شرکت هایی است که در حوزه ساخت و تولید دستکاه ها و تجهیزات آزمایشگاه مصالح فعالیت می کند. تیم ما همواره هدف بر این دارد تا دستگاه هایی با تلورانس بسیار پایین و کیفیت بسیار بالا تولید و به تمام ارگان های مربوطه توضیع کنید.

چکش بتن شکن در تجهیزات آزمایشگاه بتن : این وسیله آزمایشی نیز وظیفه سنجش میزان مقاومت قطعه های مکعبی ، استوانه و … از بتن را دارد که بعد از کرگیری که صورت می یگرد و بتن کاملا خشک می شود ، آن را در این دستگاه قرار داده و میزان مقاومت آن را تا لحظه خرد شدن کامل قطعه می سنجند. این دستگاه با داشتن یک الترو موتور و سیستم هیدرولیکی ، اقدام به انتقال روغن در جک های مربوطه می شود و در قطعات مختلفی از بتن میزان مقاومت آن طبق استاندارد ها ارزیبای و سنجیده می شود. قطعات و میزان متریال های بکار رفته باعث شده تا فشار های مربطوه به الکترو موتور به میزان بسیار زیادی کاهش یابد و از یکی ارتعاش و لغذش کم و خالص بهره مند باشد و تست مبوطه به بهترین شکل پیش رود.

سایر تجهیزات آزمایشگاه بتن

دستگاه کرگیری در تجهیزات آزمایشگاه بتن : خب برای برخی از افراد این دستگاه می تواند آشنا باشد. در تجهیزات آزمایشگاه بتن ، دستگاه کرگیری یا همان مغزه گیری از معروف ترین دستگاه های ساخته شده جهت نمونه برداری از بتن سخت شده است. با استفاده از این دستکاه ها برای استخراج میزان معینی از بتن سخت شده اقدام می کنند تا تمام اطلاعاتی از قیبل میزان مقاومت در برابر نیرو های خمشی ، کششی ، برشی و … و همچنین میزان نفوذ کلر در آن چه میزان است. عملیات های کرگیری در قطر و اندازه های مختلفی و همچنین با تجهیزاتی خاص انجام می شود تا با چسبندی بالا به سطح مورد نظر بتواند تا به بترین شکل نمونه مورد نظر را خارج کند. در همین بین مته های کر گیری و مغزه گیری زیاید در قطر و سایز های متتفاومی برای همین تجهیزات آزمایشگاه بتن موجود است که می تواندی جداگانه در کنار همین دستگاه ها اقدام به تهیه آن ها کنید.

میز ویبره در تجهیزات آزمایشگاه بتن :

خب حتما با اصطلاح ویبره آشنایی دارید. این دستگاه در واقع به لرزدان و ایجاد حالت ویبره در مخزن خود ، باعث می شود تا بتن موجود در آن به صورت متراکم سفت و فشرده شود. در این ابزار شما یک میز با ورق ها و پروفیل های فولادی خواهید داشت که با داشتن سیستم مگنتیک می تواند یک ویبره عالی را در طول این تست برای شما و پروژه و فعالیتتان داشته باشد.

دستگاه التراسونیک در تجهیزات آزمایشگاه بتن :

این دستگاه که یکی از جذاب ترین و خاص ترین وسایل تست و سنجش در ساختار های بتنی است ، در واقع با ارسال امواج التراسونیک در سازه بتنی اقدام به دریافت پالس های ارسالی می کند که در مدت زمان مشخص و در شکل و ناهمواری نموداری های مختلفی بدست می رسد. التراسونیک درواقع امواج فراصوتی هستند که توسط دستگاه و سطح و مدول الاستیسیته و همچنین پارامتر های اندازه گیزی زیادی انجام می شود و توسط پارامتر های بدست آمده یم توان موارد بسیار زیادی را دید و تخمین زد. به عنوان مثال در بریخ از نتایج ما می توانی سختی و میزان فشردگی بتن در ستون مربطوه شناسایی کنیم و یا وجود داشتن هر گونه سطح خورده شده و یا شکاف در نقطه مورد نظر به سادگی پیدا می شود. همچنین وجود هر گونه سطحی و نقطه ای که در بتن نشان دهنده وجود خوا باشد را نیز می تواند شناسایی کرده و در قالب پارامتر های تعریف شده شناسایی و خوانده شود.

قالب نمونه برداری در تجهیزات آزمایشگاه بتن :

از قالب های نمونه برداری جهت تست و ارزیابی میزان مقاومت در برابر فشار های سطحی بتن استفاده می شود. معمولا این قالب ها در دو مل فلزی و پلاستیک عرضه می شود و شکل هایی که بسیار در این حوزه کاربرد دارند مکعبی شکل و یا استوانه ای شکل هستند. در نظر داشته باشید که قالب های پلاستیکی از خاصیت هایی چون اندازه استاندارد ، شستوشوی راحت ، وزن کمتر و سرعت در طول انجام کار اشاره کرد که بسیار متمایز تر از قالب ای فلزی هستند. شما می توانید از این قالب ها به تعدادی زیادی جهت تست انواع مختلفی از بتن ها اقدام به خحرید کنید تا بتوانید به سرعت فعالیت خود افزایش دهید.

مجموعه SCL تولیدکننده تجهیزات آزمایشگاهی، صنعتی و تحقیقاتی با بیش از 35 سال سابقه در امر پژوهش و تواید لوازم آزمایشگاه‌های پژوهشی و صنعتی و با بهره‌گیری از مدیران و کارکنان باتجربه و متخصص در امر تولید و تحقیق تجهیزات آزمایشگاه‌های پیشرفته فعالیت‌ می‌کند. شرکت ما ، یعنی شرکت صبا سنجش ، از معدود شرکت هایی است که در حوزه ساخت و تولید دستکاه ها و تجیهزات آزمایشگاه مصالح فعالیت می کند. تیم ما همواره هدف بر این دارد تا دستگاه هایی با تلورانس بسیار پایین و کیفیت بسیار بالا تولید و به تمام ارگان های مربوطه توضیح کنید. در صورت اینکه قصد خرید و یا استعلام موجود و قیمت و یا سفارش را داشتید کافیست تا از طریق شماره تلفن زیر با ما تماس بگیرید.

تلفن: 09123433658

Leave A Comment