تجهیزات آزمایشگاه گچ برای ارزیابی مقاومت گچ

تجهیزات آزمایشگاه گچ برای ارزیابی مقاومت گچ

یک تولید کننده گچ بایستی محصول خود را طبق استاندارد های تعریف شده در صنعت امرزوی تولید و عرضه کند. لذا لازم است تا تمام محصولات او نسبت به نیاز ها و پیشامد های احتمالی مقاوم و همچنین دارای دوام و کیفیت بالا باشد. از همین رو جدای تعریف معیار های زیادی در خصوص مقاومت گچ تجهیزات آزمایشگاه گچ هم پدیدار شدند. لازم است بدانید که تجهیزات آزمایشگاه گچ برای ارزیابی گچ طبق معیار هایی است که با آزمون و خطا بدست آمده است.

همچنین فرمول و روش های شیمی در این موضوع دخیل و بسیار مهم است؛ زیرا سازه و موردی که از گچ در آن استفاده می شود ، باید از گچی باشد که آن مراحل آزمایش را گذرانده باشد و خواص های فیزیکی و شیمیایی مربوطه را داشته باشد. در ادامه قصد داریم تا به طور کامل و جامع در خصوص خود تجهیزات آزمایشگاه گچ صحبت کنیم تا شما را نسبت به آن ها آگاه کنیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تجهیزات آزمایشگاه گچ دقیقا چی هستند؟

از آنجایی که در قسمت قبل هم گفته شد ، تجهیزات آزمایشگاه گچ به دستگاه ها و لوازمی گفته می شود که گچ مورد نظر ما را طبق اوصل و استاندارد هایی که تعریف شده می سنجد. این معیار های می توانند شامل میزان درشتی ، ریزی ، انحلال پذیری ، ترکی پذیری ، مدت زمان سخت شدن ، مدت زمان گیرش اولیه و آخر ، میزان مقاومت گچ در برابر فشار و … باشد که همگی در آزمون و سنجش گچ بسیار مهم و تاثیر گذار هستند.

خودتان کمی فکر کنید. اگر سازه و یا واحدی که طبق اصول ساخته نشده باشد ، چه مشکلاتی دارد؟ اینجاست که تجهیزات آزمایشگاهی وارد عمل می شوند. تجهیزات آزمایشگاه گچ همواه برای اجرا یک ساخت و ساز بسیار مهم است که میزان مقاومت گچ در طوح مورد نظر چقدر ، ماندگاری به چه شکل و میزان فرسایش در آن به چه شکل است. از این رو باید بدانید که برای چه موضوعی به کدام یک از تجهیزات آزمایشگاه گچ نیاز دارید. همین موضوع باعث شده تا چندین دستگاه مختلف برای معیار های متفاومت از تجهیزات آزمایشگاه گچ ساخته شوند.

اما تعدادی از این دستگاه ها مادر بوده و بایستی حتما باید توسط کسانی که سنجش میزان استحکام گچ برایشان مهم است و یا شرکت و کارخانه تولیدی دارند ، آن ها را تهیه کنند تا از محصولاتی با کیفیت استفاده کنند و یا حین تولید و عرضه محصولات خود ، محصولی با کیفیت و طبق استاندارد را برای آن ها آماده کنند. در ادامه می خواهیم به تعدادی از این دستگاه های اصلی و مهم بپردازیم تا شما را نسبت به تجهیزات آزمایشگاه گچ آشنا تر کنیم.

انواع تجهیزات آزمایشگاه گچ

دستگاه آون از تجهیزات آزمایشگاه گچ :

این دستگاه جهت خشک و سفت کردن گچ مورد نظر و یا همان گچ آنالیز شده است که باید در دمایی بین 38 تا 40 درجه به آن حرارت داده شود تا سریعا خشک شود. از این دستگاه نه تنها برای خشک کردن خود گچ ، بلکه برای اتاقک و قالب های گچ که در خود رطوبت دارند ، نیاز است تا از آن استفاده شود تا سریعا رطوبت مورد نظر از بین رود و خشک شود.

دستگاه مقاومت از تجهیزات آزمایشگاه گچ :

مهم است که میزان و اندازه تحمل گچ در برابر فشار های خمشی ، فیزیک ، مکانیکی و … بدست آید تا تحمل آن رد این شرایط محاسبه شود. به دلیل اینکه املاح و مواد هایی که از آن استفاده می شود ، متفاوت هستند و برخی از گچ ها ترکیب های متفاوت نسبت بهم دیگر دارند ، لازم است تا این تست توسط این دستگاه روی آن ها اعمال شود تا میزان نیرو مورد نظر تا طبق واحد نیوتون بر مجذور میلیمتر ، و یا کیلوگرم بر سانتی متر مربع بدست آید.

ترازو از تجهیزات آزمایشگاه گچ :

از آنجایی که میزان و مقداری که از نمونه آنالیز شده برداشت شده ، بسیار مهم است که چه میزان و با چه دقتی باشد ، این وسیله بسیار مهم و کاربردی می شود. پس در نظر داشته باشید که ترازو هایی با دقت اندازه گیری یک صدم و یک دهم در این کار بسیار مهم و کاربردی هستند.

سایر تجهیزات آزمایشگاه گچ

بن ماری از تجهیزات آزمایشگاه گچ :

در ترکیب مایع طور گچ ، محلوی از گچ موجود است که لازم است تا از بین رود و در حین آزمایشات آن را بایستی انجام داد. توسط دستگاه بن ماری با دادن حرارت به محلول مورد نظر ، ماده مورد نظر ما گرم شده و به صورت تبخیر از آن جدا می شود و می توان به ادامه فرآیند ها پرداخت.

کوره الکتریکی از تجهیزات آزمایشگاه گچ :

این کوره که به روش الکتریکی برقی ایجاد حرارت می کند باعث می شود تا دمای درون آن افزایش یابد. اما این افزایش برای چیست؟ آزمایش هایی مث آزمایش های شیمایی و رسوب کاغذ صافی کچ است که باید بعد از سوختن از خود خاکستر جای نگذارد.

سری دستگاه های ویکات در تجهیزات آزمایشگاه گچ :

دستگاه های ویکات بیشتر افراد این حوزه آن را می شناسند در شکل و کاربرد های مختلفی عرضه می شود. در قسمت زیر تعدادی از آن ها را معرفی و بررسی کرده ایم :

ویکات غلظت سنج :

این دستگاه وظیفه دارد تا میزان نسبت آب به گچ درون ترکیب را بسنجد تا طبق آن آزمایشات مربوطه را انجام دهند.

ویکات سوزنی :

حال بعد از اینکه میزان غلظت اندازه گیری شد از این دستگاه برای مدت زمان گیرش اولیه گچ استفاده می شود.

اتقک رطوبت در تجهیزات آزمایشگاه گچ :

از این دستگاه برای یکسری از آزمایشاتو تست های مرحله مکانیکی گچ استفاده می شود. در این دستگاه باید مقداری گچ را که از مراحل عبور کرده را با دمای 23 درجه و روطبت 50 درصد در آنجا قرار داد تا سپس طبق معیار ها سنجش را انجام داد.

به طور کلی ما دستگاه های زیادی در خصوص تجهیزات آزمایشگاه گچ داریم که این تعداد از آن ها بسیار مبتدی و مادر ترین دستگاه هستند و باید در هر یک از کارگاه های سنجش استقامت گچ از آن ها وجود داشته باشد. از همراهی شما تا انتهای این مقاله بسیار سپاس گذاریم.

Leave A Comment